ΙΣΤΟΡΙΑ ΣΥΛΛΟΓΟΥ

Ο Πήγασος Αθλητικός Όμιλος Θυρέας, γνωστός επίσης με την επωνυμία Πήγασος Άστρους, είναι Ελληνικός αθλητικός σύλλογος που ιδρύθηκε το 1980 και εδρεύει στο Άστρος Κυνουρίας Αρκαδίας. Αγωνίζεται με τα χρώματα βυσσινί και λευκό και έδρα του είναι το Κλειστό Γυμναστήριο «Χάρης και Νίκος Γρηγορόπουλος». Το λογότυπό του απεικονίζει έναν καλπάζοντα Πήγασο, το φτερωτό άλογο της Ελληνικής Μυθολογίας. Ο Πήγασος Θυρέας συμμετέχει στην ΕΣΚΑΚ Αργολιδοκορινθίας. Αποτελεί μια από τις ιστορικότερες ομάδες της ένωσης αφού έχει κατακτήσει τα περισσότερα πρωταθλήματα από οποιοδήποτε αντίπαλο οκτώ (8) τον αριθμό (1990, 1991, 1992, 1993, 1997, 2002, 2004, 2022). Η κατάκτηση του τοπικού πρωταθλήματος το 2001-02 οδήγησε το σύλλογο στη Γ' Εθνική, όπου και εντάχθηκε την περίοδο 2002-03 στον 1ο Όμιλο Νότου. Η κατάληψη της 13ης θέσης στην τελική βαθμολογία (9 νίκες και 17 ήττες) επέφερε την επιστροφή της ομάδας στο τοπικό της πρωτάθλημα. Την επόμενη χρονιά ωστόσο, 2003-04, ο Πήγασος κατέκτησε και πάλι την κορυφή της Ε.Σ.Κ.Α.Κ., όπως και το εισιτήριο για τη Γ' Εθνική. Την περίοδο 2004-05 τερμάτισε στην 9η θέση της βαθμολογίας, παραμένοντας στην κατηγορία. Την επόμενη χρονιά, 2005-06, η ομάδα βελτιώθηκε σκαρφαλώνοντας στην 6η θέση της κατάταξης. Το καλοκαίρι του 2006 ο Πήγασος συγχωνεύτηκε με την ομάδα της Αργολίδας που αγωνιζόταν στη Γ' Εθνική, την ΑΕΚ Άργους, διατηρώντας την με τον τρόπο αυτό στην κατηγορία. Την επόμενη αγωνιστική περίοδο, 2006-07, με την ονομασία ΑΕΚ Πήγασος Άργους, ολοκλήρωσε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Τη χρονιά 2007-08 σκαρφάλωσε στην 3η θέση της τελικής βαθμολογίας. Ήταν τελικά την αγωνιστική περίοδο 2008-09 που ο σύλλογος κατέκτησε την κορυφή του ομίλου του και κέρδισε το δικαίωμα ανόδου στη Β' Εθνική. Έκτοτε οι ομάδες χωρίστηκαν και πάλι με τον Πήγασο να επιστρέφει στο τοπικό Την αγωνιστική περίοδο 2015-16 η ομάδα συμμετείχε στο Πρωτάθλημα της Α1 Κατηγορίας Ανδρών της Ε.Σ.Κ.Α.Κ., τερματίζοντας στην 5η θέση, ενώ τη σεζόν 2016-17 τερμάτισε στην 7η. Την αγωνιστική περίοδο 2021-22 ο Πήγασος κατέλαβε την πρώτη θέση στο πρωτάθλημα της Α1 Κατηγορίας Ε.Σ.Κ.Α.Κ., κατακτώντας το 8ο πρωτάθλημά του μετά από 18 χρόνια και την επιστροφή του στη Γ΄ Εθνική καλαθοσφαίρισης ανδρών έπειτα από 16 χρόνια, όπου ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του και επιστρέφει στο τοπικό πρωτάθλημα από τη σεζόν 2023-24.

Κυριακή 31 Οκτωβρίου 2010

Πήγασος Άστρους - Διομήδης Άργους 68-46

Με νίκη συνέχισε ο Πήγασος στο πρώτο εντός έδρας ματς για την φετινή χρονιά παρά την πολύ κακή εμφάνιση απέναντι στο Διομήδη.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά και προηγήθηκαν με 12-0 και 20-9 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.Η συνέχεια όμως δε ήταν ανάλογη  και παίζοντας πολύ κακή άμυνα έδωσαν την ευκαιρία στην ομάδα του Άργους να μειώσει την διαφορά στο 26-25 που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πήγασος  έδειξε λίγο καλύτερο πρόσωπο και με την έναρξη του απέκτησε ξανά μια σταθερή διαφορά 8 πόντων.Παρά την πολύ κακή ημέρα που βρέθηκαν οι παίκτες του Δημήτρη Τσουκάτου έξω απο τα 6.75 (3/17 τριποντα) η ποιοτητα των ομάδων ήταν σαφής στο παρκέ με αποτέλεσμα η λήξη της κόρνας της γραμματείας να βρεί τους βυσσινοί στο +22 και το τελικό σκορ 68-46.

Τα δεκάλεπτα 20-9, 26-25, 46-37, 68-46

Πήγασος (Τσουκάτος) : Αντωνάκης 18(1), Γραμματικάκης 11, Τετώρος 6, Πανταζής, Παπούλιας 6, Κοψαύτης 12(1), Λαλογιάννης 8, Καμπύλης 4, Μπάρλας 3, Μπακάλης

Σάββατο 23 Οκτωβρίου 2010

Ερμής Κυβερίου - Πήγασος Άστρους 49-80

Με νίκη συνέχισε ο Πήγασος τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις επικρατώντας εκτός έδρας του Ερμή Κυβερίου με το επιβλητικό 49-80.Οι παίχτες του Δημήτρη Τσουκάτου  μπήκαν αποφασιμένοι και με σοβαρότητα έδειξαν απο την αρχή ποιος θα είναι το αφεντικό στο παρκέ τελειώνοντας το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με  11-23. Στην συνέχεια και όσο τα λεπτά κυλούσαν η διαφορά όλο και αυξανόταν υπέρ των βυσσινί. Καταπληκτική εμφάνιση απο τον Δ.Γραμματικάκη ο οποίος σημείωσε  triple double ενώ είχε άξιους συμπαραστάτες τους Γ.Αντωνάκη και Α.Παρασκευουλάκο.

Τα δεκάλεπτα: 11-23, 29-42, 43-62, 49-80

Πόντοι: Αντωνάκης 23,Παρασκευουλάκος 16(4), Γραμματικάκης 17, Τετώρος 2, Πανταζής 2. Παππούλιας 4, Κοψαύτης 9, Βλαχάκης 7

Σάββατο 16 Οκτωβρίου 2010

ΠΗΓΑΣΟΣ ΑΣΤΡΟΥΣ - ΔΑΝΑΟΙ 20-0 Α.Α

Οι Δαναοί δεν κατεβαίνουν στον σημερινό αγώνα κ έτσι η ομάδα παίρνει το παιχνίδι ανευ αγώνος! Επόμενος αγώνας το Σάββατο 23/10 με Ερμή Κυβερίου στο Κλειστό Νέας Κίου !

Παρασκευή 15 Οκτωβρίου 2010

ΑΤΡΕΑΣ ΜΥΚΗΝΩΝ - ΠΗΓΑΣΟΣ ΑΣΤΡΟΥΣ 64-76

Με νίκη, εκτός έδρας, ξεκίνησε ο ΠΗΓΑΣΟΣ τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα της Α2 Ανδρών του πρωταθλήματος μπάσκετ. Μετά από μία πολύ καλή εμφάνιση και μπάσκετ υψηλού επιπέδου, σε όλη τη διάρκεια του  παιχνιδιού, έκαμψε την αντίσταση του ΑΤΡΕΑ ΜΥΚΗΝΩΝ με σκορ 64-76. Η ομάδα του  ΠΗΓΑΣΟΥ από την αρχή είχε την πρωτοπορία στο σκορ και χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα  έφτασε στην τελική νίκη. Κορυφαίοι του αγώνα ήταν ο Παπούλιας (κάνοντας το καλύτερό του παιχνίδι με τη φανέλα του  Πήγασου) και ο Αντωνάκης.

Δεκάλεπτα : 13-23, 25-38, 41-56, 64-76.

ΠΗΓΑΣΟΣ (Τσουκάτος Δ.) : Αντωνάκης 30 (4), Γραμματικάκης 4, Παρασκευουλάκος 7,  Κοψαύτης 4,  Παπούλιας 12, Βλαχάκης 7,  Τετώρος12 (1)