ΙΣΤΟΡΙΑ ΣΥΛΛΟΓΟΥ

Ο Πήγασος Αθλητικός Όμιλος Θυρέας, γνωστός επίσης με την επωνυμία Πήγασος Άστρους, είναι Ελληνικός αθλητικός σύλλογος που ιδρύθηκε το 1980 και εδρεύει στο Άστρος Κυνουρίας Αρκαδίας. Αγωνίζεται με τα χρώματα βυσσινί και λευκό και έδρα του είναι το Κλειστό Γυμναστήριο «Χάρης και Νίκος Γρηγορόπουλος». Το λογότυπό του απεικονίζει έναν καλπάζοντα Πήγασο, το φτερωτό άλογο της Ελληνικής Μυθολογίας. Ο Πήγασος Θυρέας συμμετέχει στην ΕΣΚΑΚ Αργολιδοκορινθίας. Αποτελεί μια από τις ιστορικότερες ομάδες της ένωσης αφού έχει κατακτήσει τα περισσότερα πρωταθλήματα από οποιοδήποτε αντίπαλο οκτώ (8) τον αριθμό (1990, 1991, 1992, 1993, 1997, 2002, 2004, 2022). Η κατάκτηση του τοπικού πρωταθλήματος το 2001-02 οδήγησε το σύλλογο στη Γ' Εθνική, όπου και εντάχθηκε την περίοδο 2002-03 στον 1ο Όμιλο Νότου. Η κατάληψη της 13ης θέσης στην τελική βαθμολογία (9 νίκες και 17 ήττες) επέφερε την επιστροφή της ομάδας στο τοπικό της πρωτάθλημα. Την επόμενη χρονιά ωστόσο, 2003-04, ο Πήγασος κατέκτησε και πάλι την κορυφή της Ε.Σ.Κ.Α.Κ., όπως και το εισιτήριο για τη Γ' Εθνική. Την περίοδο 2004-05 τερμάτισε στην 9η θέση της βαθμολογίας, παραμένοντας στην κατηγορία. Την επόμενη χρονιά, 2005-06, η ομάδα βελτιώθηκε σκαρφαλώνοντας στην 6η θέση της κατάταξης. Το καλοκαίρι του 2006 ο Πήγασος συγχωνεύτηκε με την ομάδα της Αργολίδας που αγωνιζόταν στη Γ' Εθνική, την ΑΕΚ Άργους, διατηρώντας την με τον τρόπο αυτό στην κατηγορία. Την επόμενη αγωνιστική περίοδο, 2006-07, με την ονομασία ΑΕΚ Πήγασος Άργους, ολοκλήρωσε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Τη χρονιά 2007-08 σκαρφάλωσε στην 3η θέση της τελικής βαθμολογίας. Ήταν τελικά την αγωνιστική περίοδο 2008-09 που ο σύλλογος κατέκτησε την κορυφή του ομίλου του και κέρδισε το δικαίωμα ανόδου στη Β' Εθνική. Έκτοτε οι ομάδες χωρίστηκαν και πάλι με τον Πήγασο να επιστρέφει στο τοπικό Την αγωνιστική περίοδο 2015-16 η ομάδα συμμετείχε στο Πρωτάθλημα της Α1 Κατηγορίας Ανδρών της Ε.Σ.Κ.Α.Κ., τερματίζοντας στην 5η θέση, ενώ τη σεζόν 2016-17 τερμάτισε στην 7η. Την αγωνιστική περίοδο 2021-22 ο Πήγασος κατέλαβε την πρώτη θέση στο πρωτάθλημα της Α1 Κατηγορίας Ε.Σ.Κ.Α.Κ., κατακτώντας το 8ο πρωτάθλημά του μετά από 18 χρόνια και την επιστροφή του στη Γ΄ Εθνική καλαθοσφαίρισης ανδρών έπειτα από 16 χρόνια, όπου ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του και επιστρέφει στο τοπικό πρωτάθλημα από τη σεζόν 2023-24.

Κυριακή 30 Νοεμβρίου 2014

Πήγασος - Άρατος Κιάτου 42-54 (Γυναικείο)

Ήττα με καλή εμφάνιση για τις γυναίκες του Πήγασου στο κλειστό γυμναστήριου του Άστρους από τον Άρατο Κιάτου με σκορ 42-54.

Τα δεκάλεπτα 9-14, 17-25, 31-43, 42-54

Πήγασος - Αριστέας 58-53 (Παιδικό)

Την δευτερη νίκη του στο πρωτάθλημα έκανε το παιδικό του Πήγασου που επικράτησε του Αριστέα στο "Χάρης και Νίκος Γρηγορόπουλος" με σκορ 58-53 σε ένα δραματικό παιχνίδι. Οι βυσινί παρά την νίκη προβλημάτισαν με την εικόνα τους στο παρκέ. Στα θετικά ο χαρακτήρας της ομάδας και η ανατροπή στο τέλος του ματς που τους χάρισε το ροζ φύλλο αγώνα.

Η νίκη είναι αφιερωμένη στην Άντρεα που είχε την γιορτή της σήμερα μαζί με ένα μεγάλο ευχαριστώ που είναι δίπλα μας.

Τα δεκάλεπτα 10-9, 25-20, 40-43, 58-53

Πήγασος (Λαλογιάννης): Ταβάνι 6, Καμπύλης 3, Μαυριάς, Λαμπρινός 7(1), Δικαίος 19, Κατσίρης, Διαμαντόγιαννης 10, Κολοβός 2, Γεωργούλας, Δαλιάνης 2, Μεσίνης 7, Μεγκλής 2

Σάββατο 29 Νοεμβρίου 2014

Δύο παιχνίδια αύριο στο Άστρος

Δύο παιχνίδια γίνονται αύριο στο κλειστό γυμναστήριο του Άστρους "Χάρης και Νίκος Γρηγορόπουλος". Στις 13.00 η παιδική ομάδα του Πήγασου υποδέχεται τον Αριστέα Άργους ενώ αμέσως μετά το γυναικείο αντιμετωπίζει τον Άρατο Κιάτους στις 15.00. Σας περιμένουμε στο γήπεδο.

Τυρός - Πήγασος 50-85

Διαγωνισμός τριπόντων στο παιχνίδι με τον Τυρό που σημειώθηκαν συνολικά 21 τρίποντα! Στο αγωνιστικό κομμάτι οι βυσινί παρουσιάστηκαν σοβαροί και συγκεντρωμένοι παίζοντας καλό μπάσκετ, έκαναν το 7 στα 7.

Τα δεκάλεπτα: 7-19, 19-44, 35-67, 50-85

Πήγασος (Λαμπρόγιαννης): Χασάπης 24(6), Κόκκορης 3, Τσουκάτος 9(1), Γραμματικάκης 13(2), Μαυριάς 8(2), Τατούλης 2, Πανταζής 2, Δικαίος 4, Κοψάυτης 5(1), Λυτρίβης 7(1), Καρκούλης 8

Σπάρτακος 8
Αλκυών 3 (έχει αποβληθεί απο το πρωτάθλημα)

Πήγασος - Λυγουριό 36-71 (Παιδικό)

Στο πρώτο ημίχρονο ο Πήγασος προσπάθησε να είναι ανταγωνιστικός και το κατάφερε εως ένα βαθμό. Οι φιλοξενούμενοι στην επανάληψη πήραν εύκολα και δίκαια το ροζ φύλλο αγώνα και παραμένουν αήττητοι και πρώτοι στο πρωτάθλημα του παιδικού.

Τα δεκάλεπτα 11-16, 26-40, 28-63, 36-71

Πήγασος (Λαλογιάννης): Ταβάνι 5, Παινέσης, Μαυριάς, Λαμπρινός 1, Δικαίος 13, Κατσίρης, Διαμαντόγιαννης 10, Κολοβός 4, Γεωργούλας, Δαλιάνης 3, Καμπύλης, Μεγκλής

Σάββατο 22 Νοεμβρίου 2014

Διακόπηκε ο αγώνας των γυναικών στο Λεωνίδιο

Στο τρίτο δεκάλεπτο και ενώ το Λεωνίδιο νικούσε με σκορ 33-21 απο μια λάμπα έπιασε φωτιά στο γήπεδο με αποτέλεσμα να διακοπεί ο αγώνας και να χρειαστεί η επέμβαση της πυροσβεστικής. Ο αγώνας δεν ήταν δυνατό να συνεχιστεί αλλά ευτυχώς όλοι είναι καλά στην υγεια τους.

Τετάρτη 19 Νοεμβρίου 2014

Πήγασος και Ξυλόκαστρο παραμένουν αήττητοι στο πρωτάθλημα της Α2 Εσκάκ. Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Αλκυών 3  -έχει μηδενιστεί και αποκλειστεί απο το πρωτάθλημα-

Σπάρτακος και Πήγασος έχουν ένα αγώνα λιγότερο.

Πήγασος - Ναύπλιο 2010: 66-77 (Παιδικό) Φωτογραφιες - Βίντεο

Την ήττα γνώρισε το παιδικό του Πήγασου απο το Ναύπλιο 2010 στο κλειστό γυμναστήριο του Άστρους "Χάρης και Νίκος Γρηγορόπουλος".
photos : astronews.gr
 Η υπεροπλία των φιλοξενούμενων στους ψηλούς αλλά κυρίως το πολύ κακό δευτερο δεκάλεπτο των γηπεδούχων έδωσε την ευκαιρια στο Νάυπλιο να ξεφύγει με 17 πόντους διαφορά.

Οι βυσσινί στην επανάληψη με αντεπίθεση διαρκείας μείωσαν μέχρι τους 5 πόντους χωρίς ωστόσο να κάνουν την ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα 13-13, 22-39, 41-66, 66-77

Πήγασος (Λαλογιάννης): Ταβάνι 10, Καμπύλης, Μαυριάς, Λαμπρινός 9(3), Δικαίος 23, Διαμαντόγιαννης 15, Καμπύλης, Γεωργούλας 2, Δαλιάνης 5, Μεγκλής 2, Κατσίρης

video ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΣ ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΥ

Σάββατο 15 Νοεμβρίου 2014

Πήγασος - Λεωνίδιο 85 -66

Μια ακόμα νίκη για το Πήγασο η πέμπτη σε ισάριθμους αγώνες αυτή τη φορά με αντίπαλο το Λεωνίδιο στο Άστρος με σκορ 85-66.

Τα δεκάλεπτα 26-16, 47-31, 62-53, 85-66

Πήγασος (Λαμπρόγιαννης): Χασάπης 21(3), Κόκκορης, Τσουκάτος, Γραμματικάκης 8(1), Μπακάλης 29(1),  Μαυριάς 10(2,) Τατούλης 4, Πανταζής 5, Δικαίος, Κοψάυτης 6(1), Λυτρίβης, Καρκούλης 2

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΠΟ ASTROSNEWS

Πήγασος - Λεωνίδιο 37-54 (Νεανιδες)

Την ήττα με σκορ 37-54 γνώρισαν οι νεανιδες του Πήγασου στο κλειστό γυμναστήριο του Άστρους απο το Λεωνίδιο και αποκλείστηκαν απο την συνέχεια του πρωταθλήματος. Το Λεωνίδιο έπαιξε όμορφο και γρήγορο μπάσκετ και νίκησε δίκαια ενώ τα κορίτσια του Πήγασου προσπάθησαν... αλλά θα έχουν και του χρόνου την ευκαιρία μιας και οι περισσότερες ηλικιακά, ειναι κορασίδες.

Πέμπτη 13 Νοεμβρίου 2014

Μπασκετικό Σαββατοκύριακο

Τρεις αγώνες θα πραγματοποιηθούν αυτό το Σαββατοκύριακο στο κλειστό γυμναστήριο του Άστρους "Χάρης και Νίκος Γρηγορόπουλος".

Την αρχή κάνουν το Σαββάτο 15/11 στις 17.00 οι Νεανιδες του Πήγασου όπου αντιμετωπίζουν το Λεωνίδιο. Στο παιχνίδι αυτό κρίνεται η πρόκριση στην επόμενη φάση και τα κορίτσια του Δημήτρη Τσουκάτου πρέπει να νικησουν με διαφορά άνω των 6 πόντων.

Την ίδια μέρα στις 19.00 η αντρική ομάδα του Πήγασου παίζει με το Λεωνίδιο με στόχο τη νίκη και το καλό θέαμα.

Λεωνίδιο - Αλκυών 20-0 Α.Α

Η Αλκυών συμλήρωσε δύο μηδενισμούς και αποβάλλεται απο το πρωτάθλημα.