Κυριακή 10 Δεκεμβρίου 2023

8η αγωνιστική Πρωταθλήματος ΕΣΚΑΚ 2023-2024 Α.Ο. Ξυλοκάστρου-Πήγασος Α.Ο. Θυρέας 59-57

8η αγωνιστική Πρωταθλήματος ΕΣΚΑΚ 2023-2024

Α.Ο. Ξυλοκάστρου-Πήγασος Α.Ο. Θυρέας 59-57

10-12-2023

Στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Α1 Ανδρών της ΕΣΚΑΚ, η ομάδα μας ηττήθηκε στο Δερβένι από τον Α.Ο. Ξυλοκάστρου με σκορ 59-57.

Παρότι σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού η ομάδα μας βρισκόταν μπροστά στο σκορ, στο τελευταίο δεκάλεπτο, έχοντας έντονα παράπονα από την διαιτησία και ειδικά για την τελευταία φάση, όπου ακυρώθηκε εμπρόθεσμο καλάθι μας, που θα οδηγούσε το παιχνίδι  στην παράταση δεν μετρήθηκε από  τους διαιτητές και έτσι το Ξυλοκαστρο κατάφερε να πανηγυρίσει τη νίκη.

Διαιτητές: Κουτσοδήμος, Τρίγκα

Δεκάλεπτα : (13-19) (29-38) (44-49) (59-57)

Α.Ο. Ξυλοκάστρου (Σαρρής) : Ρήγας, Χασούρας, Κανατάς 5, Γκίνη 2, Καταπώδης 12, Γιουρούκος, Σκούρας 5 (1), Οικονομίδης 1, Αδρακτάς, Ράμμος 14 (2), Γανούσης 20 (1).

Πήγασος : Μαντίκος 14 (2), Κουσκουνάς, Μετρητίκας 4, Ζαχαριάς 2, Κοψαύτης 22 (3), Μαντάς, Διαμαντόγιαννης 6, Νίτσιος 3 (1), Καρκούλης, Σπυράκος 6.

12.      Οίαξ Ναυπλίου 7 βαθμοί (0-8) 390-516 -126

*στην Β´ Φάση οι ομάδες που θα τερματίσουν στις θέσεις 1-4 θα παίξουν μεταξύ τους σε αγώνες playoff {1-4} & {2-3}, με νικητή στις 3 νίκες, μεταφέροντας τα αποτελέσματα στους μεταξύ τους αγώνες της κανονικής διάρκειας.

**σε περίπτωση που η πρώτη ομάδα της κανονικής περιόδου έχει διαφορά μεγαλύτερη των τριών βαθμών από την δεύτερη, τότε ανακηρύσσεται πρωταθλήτρια και δεν διεξάγονται playoff.

***οι ομάδες που θα τερματίσουν στις θέσεις 9-12 θα συμμετάσχουν σε αγώνες play out με την τελευταία ομάδα να υποβιβάζεται στην Α2 κατηγορία.

Την επόμενη 9η αγωνιστική το Σάββατο 16-12-2023, η ομάδα μας υποδέχεται στην έδρα του, την ομάδα του Άρατου Κιάτου.